Ta drabina to schody do nieba,

a ta miska pod schodami to księżyc. (…)

To jest teatr. A teatr jest po to,

żeby wszystko było inne niż dotąd.

Żeby iść do domu w zamyśleniu, w zachwycie.

I już zawsze w misce księżyc widzieć.

/Joanna Kulmowa/

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od 1961 roku.Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia daty otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu, dzień 27 marca w wielu krajach służy promocji oraz międzynarodowej wymianie informacji na temat teatru, zwiększeniu współpracy ludzi ze środowiska, uświadomieniu opinii publicznej wagi sztuki, a także w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich. Z okazji święta teatru każdego roku rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru, zawierająca jego przemyślenia na temat sztuki. W tym roku autorką orędzia była francuska aktorka filmowa i teatralnaIsabelle Huppert, która napisała: „ Teatr dla mnie to dialog, brak nienawiści, przyjaźń między narodami. (…)wierzę w przyjaźń między aktorami i widzami, w związek wszystkich, których łączy teatr, tych, którzy piszą, tłumaczą, oświetlają, ubierają, przygotowują dekoracje tych, którzy grają, którzy w nim pracują i tych, którzy do niego przychodzą. Teatr nas broni i chroni... Głęboko wierzę, że nas kocha... równie mocno, tak jak my go kochamy.”

Ten dzień na już swoją wieloletnią tradycję także w naszej szkole. W tym roku, w poniedziałek 27 marca, sala gimnastyczna na ten jeden, wyjątkowy dzień zamieniła się w salę teatralną, na której od trzeciej do siódmej godziny lekcyjnej prezentowane były przedstawienia i występy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież z naszej szkoły. Tego dnia można było obejrzeć następujące przedstawienia:

„W kuchni” –przedstawienie w wykonaniu uczniów z klas 3b i 3d pod kierunkiem pań: Elżbiety Bisińskiej, Urszuli Samoraj i Edyty Badran.

„ Witaj, Wiosno”- inscenizacja przygotowana przez klasę 2c z wychowawcą panią Magdaleną Bogusz.

„Calineczka”- spektakl przygotowany przez grupę złożoną z dzieci pochodzenia azjatyckiego pod kierunkiem pań: Moniki Pawlak, Anny Machaj , Agaty Gotlib- Borowskiej, Agnieszki Kostyry i Agaty Walczak. Na szczególne uznanie zasługuje praca pani Anny Machaj, która wykonała wspaniałą oprawę kostiumową i plastyczną przedstawienia.

„Rodzinka”- przedstawienie w wykonaniu gimnazjalistów i uczennicy klasy 1 SP, pod kierunkiem pani Agnieszki Kostyry i Anny Machaj. Oprawę muzyczną przygotowała pani Agata Walczak.

Wszystkie przedstawienia przygotowane były z dużą starannością i zaangażowaniem młodych aktorów, a nagrodą dla występujących były gromkie oklaski zgromadzonej publiczności. Obchody Dnia Teatru uświetniły także występy taneczne w wykonaniu uczniów z grupy 0A.

Tego dnia wszyscy uczniowi mieli możliwość zaprezentowania swojego talentu aktorskiego podczas Szkolnego Przeglądu Małych Form Teatralnych. Wystąpiło w nim 11 zespołów klasowych (7 ze szkoły podstawowej i 4 z gimnazjum), które przygotowały krótkie inscenizacje baśni, legend, mitów i wybranych lektur szkolnych. Jury w składzie: pani wicedyrektor Mariola Borucińska, pani Agnieszka Klejbach i pani Anna Świdecka najwyżej oceniło inscenizację „Brzydkiego kaczątka” w wykonaniu klasy 4c oraz parafrazę „Antygony”, przygotowaną przez uczniów IC gimnazjum.

Włączając się w obchody Dnia Teatru mieliśmy okazję poczuć się członkami wielkiej rodziny miłośników teatru. Mogliśmy spojrzeć na sztukę jak na źródło inspiracji. Kreatywność i zaangażowanie naszych uczniów, a także nauczycieli i rodziców jest dowodem na to, że kochamy teatr i lubimy się w niego „bawić”.

Agnieszka Kostyra - zespół do spraw promocji szkoły


Szukaj

13-28 stycznia 2024r.
Ferie zimowe
28 marzec - 2 kwietnia2024r.
Wiosenna przerwa świąteczna
03 maja 2024
Święto Konstytucji 3 Maja
14-16 maja 2024r.
Egzamin ósmoklasisty
30 maja 2024r.
Boże Ciało